ILMARI TAPIOVAARA, bord 3017 "Fanett" Asko 1950-tal.
Utdragbart bord. Bär tillverkarens pappersetikett Två tilläggsskivor à 40 cm. Skivorna förvaras under bordsskivan. Längd 120 cm, bredd 80 cm, höjd 72 cm. Totallängd utdraget 200 cm.
Ställvis omfattande slitage.
Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 284-285.
Bordet 3017 är en modifikation av Ilmari Tapiovaaras bord 3012.