RING, med äldre briljantslipad diamant cirka 4.00 ct, K. Andersson, Stockholm, 1929.

Platina. Ringskena med åttkantslipade diamanter. Kvalitet cirka M/VS. Storlek 17,5/55. Vikt 4,3 gram. Presentask från K. Andersson meföljer.

Slitage. Väldigt tunn rondist med flertalet nagg.

Utropspris
140 000 SEK