Målad. Tudelad. Genombruten dekor. Lösa plymåer i sits. Sitthöjd ca 45 cm. Längd 145-175 cm.
Slitage. Färgbortfall. Repor. Fläckar. Torrsprickor.
Enligt uppgift Prostgården, Nyköping 1904.