Målade. Genombruten rygg. Kopplade ben. Lös stoppad sits samt lösa plymåer. Sitthöjd ca 44 cm.
Slitage. Färgbortfall. Repor. Torrsprickor. Fläckar. Lagningar.
Enligt uppgift Prostgården, Nyköping 1904.