Målad. Skuren dekor. Lös plymå i sits. Sitthöjd ca 46 cm. Längd 115 cm.
Slitage. Färgbortfall. Repor. Torrsprickor. Fläckar.
Enligt uppgift Prostgården, Nyköping 1904.