CLAUDE WEISBUCH, färglitografi samt bok, signerad, numrerad 102/150
"Improvistion no 1", 31,5 x 27 cm. Bok "Weisbuch: Peintures, pastels, dessins", – 1989, Jean-Denis Bredin.
Ej examinerad ur ram. Bokens fodral något blekt, boken ej fullständigt genomgången.
Claude Weisbuch är en fransk bildkonstnär född i Thionville. Han studerade vid Ecole des Beaux-Arts i Nancy och var professor i gravyr på Ecole des Beaux-Arts i St-Étienne. Han är främst känd för sina passionerade etsningar där han avbildat harlequins, musiker eller hästsportscener. Weisbuch är också målare och tecknare och hans verk går ofta i jordnära toner med påtagliga ljuseffekter.