Design
961635

Hans J. Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans J. Wegner
(Danmark, 1914-2007)

STOLAR, 4 st, "Hjertestolen", Hans J Wegner, Fritz Hansen samt MATBORD, Troeds, 1900-talets mitt.

Teakfanerade stolar med benställning i ek, brännstämplade FH, Danmark. Runt teakfanerat bord med benställning i bok, diameter 105, höjd 72 cm samt två iläggsskivor à 28 cm, brickmärkt.

Bruksslitage och färgrepor.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK