JOSEF EKBERG, lockurna av flintgods, Gustavsberg 1928.
Godronnerad dekor. Handmålad stiliserad dekor i guld mot fond i grön lysterglasyr. Stämpelmärkt och signerad. Höjd ca 34 cm.
Gåvotext undertill. Krackelyr.