JASPER MORRISON, Rosenthal Studiolinie, matservis 44 delar. Formgiven 1997.
13 flata mattallrikar, 3 uppläggningsfat, salt- och pepparströare, 2 skålfat, 12 djupa tallrikar, 12 större djupa tallrikar.
Mattallrikens diameter 28 cm.
Glaserade i ljus glasyr.
Obetydligt slitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.