BOKSKÅP, ett par, tidigt 1900-tal.

Fanerade med valnöt och björk samt dekorerade med skuren dekor. Glasad dörr med bakomvarande hyllplan samt pardörrar och låda i nederdel. Längd 69, djup 41, höjd 197 cm. Nyckel finns.

Sedvanligty ytslitage, torrsprickor, fanerskador och märken. Nycklarna fungerar inte i alla lås.

Utropspris
8 000 SEK