Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, signerad A. Schultzberg.

Månskenslandskap. 44 x 63 cm.

Vågigt papper eller duk. Smärre slitage. Smutsig.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.

Utropspris
15 000 SEK