SPEGEL, Louis XVI, Danmark, 1700-talets andra hälft.

Förgylld. Rak form med dekor av pärlstav, genombrutet krön med dekor av medaljong och girlander. Bredd 59, höjd 149 cm.

Hårt slitage på förgyllningen, senare påbättrad med färg. Glas med anlöpningar. Mindre skador.

Utropspris
10 000 SEK