Mönstret komponerade Elsa Gullberg på 1940-talet. Sverige. Olika gröna nyanser med polykroma stiliserade fiskar.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, hål och skador. Kortsidorna sannolikt avkortade.
Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg - Textil pionjär, Uddevalla 1989, nr 54, sid 83.