Fäste av förgylld mässing samt med läderbeklädd och metallindad kavel. rak klinga med flat rygg och en bred blodränna. Klingan märkt G E Svalling. Mässingskodd läderbalja. Vid fästet en portepé (denna med senare läderband). Längd ca 67, varav klingan ca 54,5 cm.
Smärre bruks- och åldersbetingat slitage. Klinga med några mindre hack. Smärre fläckar. Fläckar. Nagg.