MATTA, semiantik Kayseri, ca 219,5 x 150,5 cm.

Polykromt rutmönster med omväxlande rektangulära rutor med bönenischer och kolonner samt medaljonger och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med nischer, medaljonger, blommor och blad.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, trampveck. Hörnen med smärre skador.

Utropspris
3 500 SEK