Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, olja på duk, signerad och daterad Bordeaux 1789.

Porträtt av en herre i brun justacorp. Uppfodrad duk 65 x 54,5 cm.

Uppfodrad duk, gulnad fernissa, spridda retuscher, ytsmuts.

Proveniens

Tidigare i Carl Robert Lamms samling, Näsby.
Inköpt av Lamm på H. Bukowski Konsthandel, Stockholm 2 sep 1914.
Bukowski Auktioner, auktion 226, 28-29 sep 1920, kat nr 66, pl 2. Inköpt av doktor Fries.

Gunnar W Lundberg, "Wertmüller, Peintre suédois de Marie-Antoinette son séjour à Bordeaux", 1979, cat no 44, repr pl 17. ("Portrait d'un inconu").

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
50 000 - 100 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93