SLAGLÅSPISTOL, Centraleuropa, 1800-talets mitt.

Kolv av bonat lövträ. Dubbel pipa. Vid låset dekor av bladslingor. Längd ca 22 cm.

Bruk- och åldersbetingat slitage. Repor. Märken. Tändhatt saknas. Skador vid hanarna där den ena fjädern ej fungerar.

Utropspris
2 500 SEK