Kolv av bonat lövträ. Dubbel pipa. Vid låset dekor av bladslingor. Längd ca 22 cm.
Bruk- och åldersbetingat slitage. Repor. Märken. Tändhatt saknas. Skador vid hanarna där den ena fjädern ej fungerar.