Fäste av förgylld mässing. Läderbeklädd kavel med metallinning. Rak tveeggad klinga med två blodrännor samt med rik förgylld dekor. Svärtad balja. Svärtad balja. Längd ca 100, varav klingan ca 86 cm.
Åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Märken. Repor. Skador vid kaveln.