Värjan med rundad parerplåt samt rak stukatklinga med avslutande knopp. Kniven med rik dekor av graverad klinga. Längd ca 110 respektive 15 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgade.