Fästa av förgylld mässing. Rak samt genombruten parerstång. Rak klinga med flat ås. Längd ca 87, varav klingan ca 73 cm. Mässingsskodd läderbalja.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Skador och lagningar vid baljan.