Brosch med blomster dekor, ej stämplad. Längd ca 4.2 cm. Örhängen, ett par med seedpärlor, stämplade 'GVH'. Skruvstift. Höjd ca 2.8 cm. Totalvikt ca 9 g.
Broschen är kraftigt lagats. Det finns bucklor och sprickor. Örhängen också med bucklor. Skruvstift är troligen senare.