MARGARETA "MAGGIE" WIBOM, vas, Bo fajans, 1930-tal.
Klotformad med dekor i relief av fåglar. Glaserad i mörkbrunt, orange och gulbrunt. Stämplad Bo 4298 MW M1. Höjd ca 20 cm, diameter ca 24 cm.
Nagg vid mynningen och i dekoren. Repor.