VÄRJA, Ryssland, modell 1798, 1900-talets början.

Mässingfäste med flätverk av metalltråd. Klingan märkt Solingen och med etsad dekor. Längd 91 cm, klingan 76 cm.

Slitage. Baljan saknas.

Utropspris
150 EUR