VÄRJA, troligen rysk modell 1798, 1800-talets slut.

Klinga med etsad dekor. Metallfäste med flätverk av metalltråd. Längd 95,5 cm, klingan 80 cm.

Slitage. Baljan saknas.

Utropspris
150 EUR