OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.

Klingan märkt Clemens Wrede Solingen Eisenhauer. Mässingfäste med kavel i skuret trä. Läderbalja med mässingbeslag. Längd 102 cm, klingan 87 cm.

Slitage. Rostskador.

Utropspris
500 EUR