Fanerad med alm. Svängda former. Tre lådor med blad- och rocailleformade beslag. En utdragbar skrivskiva. Längd 106 cm, bredd 64 cm, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fanerskador, sprickor och några avslag. Lagningar och något renoverad, delvis senare målning. Spår av skadedjur. Fläckar.