MATTA, antik Anatolisk kelim, ca 219 x 162 cm.

Benvit botten med två stora polykroma sammanhängande hakmedaljonger och små geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med ornament.

Avkortad. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, hål, skador, lagningar. Sidorna och en kortsida bandkantade.

Utropspris
3 000 SEK