Fanerat med valnöt, ek och alm. Invändig hyllinredning. På benställning med kopplade ben. Längd 90 cm, bredd 44 cm, höjd 172 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Lagningar. Skadat lås. Märken.