Gångjärnsförsett lock. Rik dekor av vid fronten tempelliknande motiv. På runda fötter vilka samtliga är senare. Vid baksidan inristade bokstäver S V D B. Längd ca 81, bredd ca 50, höjd ca 64 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Några ben lösa. Låset trögt samt med skador. Några ben lösa.