CHARLES & RAY EAMES, fåtölj med ottoman "Lounge chair", Herman Miller, USA ca 1980.

Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädd i svart läder, foten delvis svartlackerad aluminium. Fåtöljen etikettmärkt Herman Miller.

Modellen formgiven år 1956. Fåtöljen vann första pris vid Milano-triennalen år 1957.

Cites-intyg, giltigt inom EU medföljer.

Konditionsrapport

Obetydligt slitage, ottomanen med ristad ägarmärkning.

Proveniens
Inköpt av nuvarande ägare i New York 1980.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Camilla Behrer

    Camilla Behrer
    Specialist design & modernt konsthantverk

    camilla.behrer@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss