CHARLES & RAY EAMES, fåtölj med ottoman "Lounge chair", Herman Miller, USA ca 1980.

Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädd i svart läder, foten delvis svartlackerad aluminium. Fåtöljen etikettmärkt Herman Miller.

Modellen formgiven år 1956. Fåtöljen vann första pris vid Milano-triennalen år 1957.

Cites-intyg, giltigt inom EU medföljer.

Konditionsrapport

Obetydligt slitage, ottomanen med ristad ägarmärkning.

Proveniens
Inköpt av nuvarande ägare i New York 1980.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

camilla.behrer@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss