Fanerad med ek. Skinnklädd skiva. Två lådor. Beslag av mässing. Längd 88, bredd 88, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Senare lås samt skinnkläd skiva. Slitage. Senare beslag. Fanerskador. Repor.