C EDVARD LUNDQUIST, vilfåtöljer, ett par, "Vilosov", Lundquist och Tesch AB, 1940-/50-tal.

Reglerbart stativ av metall. Stoppade sittdynor. Detaljer av trä.

Slitage. Fläckar. Nackkuddar saknas. Blekta. Några knappar saknas på sitsar.

Vilstolen hade med funktionalismens framväxt fått ett genombrott under 1930-talet. Under det efterföljande decenniet och även i viss utsträckning 1950-talet var möbeltypen emellertid förhållandevis sällsynt på den svenska marknaden. I en möbelflora till stora delar präglad av alltifrån enklare artiklar till stilhistoriska, mer eller mindre trogna, garnityr, och hos den medvetna eliten swedish modern, (i de svenska hemmen alltsomoftast sammanblandat och därtill uppblandat med arvegods) erbjöd Lundquist och Tesch AB en ställbar vilstol av metall för alla hemmets aktiviteter. Modellen, med namnet "VILOSOV" marknadsfördes mycket flitigt i fackpressen. I tidningen FORM förekom den i återkommande helsidesannonser. Som annonser användes Povel Ramel som visade att han både "spelar", "sover" och "njuter" i sin VILOSOV-möbel. Lundquist och Tesch AB, med adress Apelbergsgatan 44 i Stockholm, marknadsförde den även med en lista på dåtidens kändisar som ägde ett exemplar av modellen.

Utropspris
4 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79