TRÄDGÅRDSGRUPP, 4 delar, 1900-talets andra hälft.

Målat gjutjärn. Bord, soffa samt ett par karmstolar. Genombruten dekor av bladverk. Träribbor i sits. Bordets diameter 74, höjd 70 cm. Soffans längd 145 cm. Sitthöjd ca 42 cm.

Slitage. Senare målning. Färgbortfall. Torrsprickor. Repor.

Enligt uppgift från nuvarande ägare är denna grupp inköpt från Byarum under 1970-talet.

Utropspris
10 000 SEK