ETTORE SOTTSASS, spegel, "Ultrafragola", formgiven 1970.
Vit plast. Vågformade kanter, belysningsfunktion. Transformatorn inuti daterad 1978. Bredd 102, höjd 196 cm.
Slitage, nedre bakre hörnet med lagning i plasten. Baksidan med naggar i plasten nedtill. Ej funktionstestad. En liten skruv saknas.