Madeleine Pyk – en samling F769
966958

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

ETTORE SOTTSASS, spegel, "Ultrafragola", formgiven 1970.

Vit plast. Vågformade kanter, belysningsfunktion. Transformatorn inuti daterad 1978. Bredd 102, höjd 196 cm.

Slitage, nedre bakre hörnet med lagning i plasten. Baksidan med naggar i plasten nedtill. Ej funktionstestad. En liten skruv saknas.

Formgivare

Utropspris
18 000 SEK