Röd botten med polykrom medaljong, palmett- och blomslingor samt hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor. Nytvättad på Callerts Matt-Tvätt.
Något ställvis hårdare slitage, smärre fläckar, ställvis blekt. En långsida med smärre lagningar, kortsidorna saknar några knutrader.