PALLASCH, m / 1893, för officer vid kavalleriet, Sverige.

Finns i två olika längder varav denna är av lång modell. Fäste av förgylld mässing, genombrutet parerplåt med riksvapnet under kunglig krona. Rak klinga med två blodrännor. Vid fästet en skadad portepee. Svärtad balja. Längd ca 108, varav klingan ca 94 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Fläckar. Bucklor.

Utropspris
2 500 SEK