SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

SKRIVSKÅP, 1700-/1800-tal.

Målat. Tudelat. Uppsvängt krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel, nedfällbar klaff med bakomiggande skrivinreding. En låda samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Räfflad dekor. Bredd 107, djup 54, höjd 212 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Senare lås. Senare beslag. Ett beslag saknas. Renoverad. Kompletterad. Färgbortfall.

Utropspris
5 000 SEK