STOLAR, 15 st, svensk jugend, 1900-talets början.

Mahogny och mahognyfaner. Stoppad sits och rygg klädda med grönt läder. Rygg snidad med bladdekor. Sitthöjd ca 46 cm.

Tolv stolar renoverade 2003 med nytt läder. Tre stolar med äldre skadat läder samt annan sort tännlikor. Ställvis bortfall av tännlikor. Ett ben lagat.

Utropspris
8 000 SEK