JAKTVÄSKA och SABELBAJONETT, 1900-talets första hälft.

Jaktväska i läder med snörmakerier och päls, längd ca 34, höjd ca 25 cm. Sabelbajonettens fäste med kavelplattor av trä. Lätt svängd samt eneggad klinga med skålslipning, längd ca 72 cm. Med metallskodd balja. Bajonetten märk med ett W vid klingan.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgade. Märken. Repor. Väska med skador.

Utropspris
2 000 SEK