LJUSSTAKAR, två par, tenn, sengustavianska, 1800-talets första hälft, bl.a. Sven Ekström, Norrköping, 1834.

Urnformade ljushållare med räfflor på kvadratisk fot med kulfötter. Lösa droppbrickor. Höjd 12 cm. Ett par med urnformade ljushållare på mittstam med svagt vridna godronner. Rund fot. Stämplade SES. Höjd 17 cm

De lägre med bucklor, skada/ hål i manchetten, repor. De högre med skadad ljushållare, bristningar, slitage, smärre bucklor.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962