Böjträstomme i björk. Fjäderstoppad rygg och sits. Klädda i ljusrött tyg. Bredd c:a 69, höjd c:a 60 cm.
Hårt slitage, blekt klädsel med fläckar och skador. Lösa fogar. Repor.