Safir, ca 7.77 ct. 18K vitguld, ej stämplad. Storlek 16.75/52.5. Totalvikt ca 4 g.
Safir med några delen undertill oslipade. Några delen av safir är betydliga ljusare än andra vilket ger en randig effekt. Några mindre nagg till safir