MAT/KAFFESERVIS, 78 delar, porslin, "Classic Rose", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
12 tallrikar, diameter ca 24,5 cm.
12 djupa fat, diameter ca 21,6 cm (ett fat med smärre glasyrbortfall på mynning).
12 fat, diameter 21,5 cm.
12 assietter, diameter 17 cm (2 med kantnagg).
8 skålar, diameter 15 cm.
1 såssnipa,
1 sockerskål med lock.
1 kanna, höjd 10 cm.
4 serveringsfat, längder 38,5/33/28,5/26 cm.
3 skålfat, mått 23,5x23,5/23,5x23,5/21x21 cm.
12 koppar med 16 fat (2 fat med nagg samt 1 fat med spricka, 1 kopp med nagg).
Slitage, smuts, fåtal med naggar samt sprickor.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.