FOTOBÖCKER, 3 volymer, 2000-talet

Tony Ray-Jones,
Ray Metzker (Light Lines),
Eadweard Muybridge: The Human and Animal Locomotion

Smärre slitage.

Proveniens

Charles Koroly (Pittsburg 1946-2017 Nynäshamn). Koroly var
scenograf och kostymtecknare, bosatt i Sverige sedan mitten av
1970-talet. Han var knuten till Dramaten 1985-1997 och arbetade bl. a.
med Ingmar Bergman. Koroly tillldelades 1989 Expressens teaterpris. 2012
anordnades en utställning av hans kreationer på Dansmuseet, ”Korolys
kostymdrama”.

Utropspris
2 000 SEK