MATTA, rölakan, ca 262,5 x 177 cm, signerad CD (Carl Dangel).
Ljust gulgråmelerad botten med stor rektangulär grönmelerad medaljong med polykroma stiliserade blommor och grenar. Bred ljus bård med polykroma figurer.
Något slitage och smutsig, fläckar. En skadad kortsida, ställvis skadade fransar, de flesta saknas.