ARTISTS’ BOOKS, Christian Boltanski: Livres, 1991.

Christian Boltanski: Livres. 1991. Svart kassett innehållande 28 objekt / tryck m.m., huvudsakligen häften men även ettbladstryck, en 45-varvskskiva, fotografier m.m. 16 objekt är omtryck av artists’ books av Boltanski: Recherche et presentation de tout ce qui
reste de mon enfance 1969, Reconstitution d'un accident. 1969,
Reconstitution de Gestes Effectues 1948-54 1970, Cataogue: Essais de
reconstitution d'objects.1948-54 1971, Six Souvenirs de Jeunesse 1971,
10 Portrait Photographies 1946-64 1972, L'appartement de a rue de
Vaugirard 1973, Les Histories 1973, Inventaire des Objects .Une Femme de
Bois Colombes 1974, 20 Reges et Techniques utilisees en 1972. 1975,
Saynetes COMIQUES 1975, Monuments 1986, Le Lycee Chases 1987, Geo Harly
danseur parodiste 1988, El Caso 1989, Sans Souci 1991. Upplaga 900
exemplar

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Proveniens
Charles Koroly (Pittsburg 1946-2017 Nynäshamn). Koroly var scenograf och kostymtecknare, bosatt i Sverige sedan mitten av 1970-talet. Han var knuten till Dramaten 1985-1997 och arbetade bl. a. med Ingmar Bergman. Koroly tillldelades 1989 Expressens teaterpris. 2012 anordnades en utställning av hans kreationer på Dansmuseet, ”Korolys kostymdrama”.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss