GOLVUR, 1800/1900-tal,
Urtavla daterad 1635 och monogramsignerad NS. Urtavla ej komplett, renoverad och kompletterad. Senare fodral. Längd 55 cm, djup 35 cm, höjd totalt ca
Går ej. Slitage. Färgbortfall. Slitage. Lod saknas.