TAKKRONA, Oscariansk, omkring år 1900.

Prismor och ljusarmar av glas med glasklädd stam av metall. Slipad dekor. Tolv ljuspunkter. Diameter ca 77, höjd ca 105 cm.

Slitage, smärre skador. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer.

Utropspris
6 000 SEK