Prismor och ljusarmar av glas med glasklädd stam av metall. Slipad dekor. Tolv ljuspunkter. Diameter ca 77, höjd ca 105 cm.
Slitage, smärre skador. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer.