Polykromt jugendlandskap med träd och blommor. Liknande motiv på vävnad av Alma Andreasson-Wenchert såldes på Bukowskis nätauktion 22/3-2016. Motivet påminner även om svenska allmogetextilier. Fodrad, fodret är stämplat: FÖRENINGEN LJUSGLIMT.
Obetydligt slitage och smutsig, fläckar.