VÄVNAD, gobelängteknik, ca 66 x 60 cm, signerad F (?).L. 1899., Sverige.

Polykromt jugendlandskap med träd och blommor. Liknande motiv på vävnad av Alma Andreasson-Wenchert såldes på Bukowskis nätauktion 22/3-2016. Motivet påminner även om svenska allmogetextilier. Fodrad, fodret är stämplat: FÖRENINGEN LJUSGLIMT.

Obetydligt slitage och smutsig, fläckar.

Utropspris
1 500 SEK